Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/taksi/public_html/lib/class_db.php on line 85

Notice: Undefined property: Database::$query_show in /home/taksi/public_html/lib/class_db.php on line 110

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/taksi/public_html/lib/class_db.php:85) in /home/taksi/public_html/lib/headerRefresh.php on line 11

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/taksi/public_html/lib/class_db.php:85) in /home/taksi/public_html/lib/headerRefresh.php on line 13

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/taksi/public_html/lib/class_db.php:85) in /home/taksi/public_html/lib/headerRefresh.php on line 15

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/taksi/public_html/lib/class_db.php:85) in /home/taksi/public_html/lib/headerRefresh.php on line 16

Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/taksi/public_html/lib/class_db.php:85) in /home/taksi/public_html/lib/class_user.php on line 67

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/taksi/public_html/lib/class_db.php:85) in /home/taksi/public_html/lib/class_user.php on line 67
taksidolmus.net | KIŞ LASTİĞİ
Buradasınız: Ana Sayfa › HABER YÖNETİCİSİ

ÖZEL GÜNLER


Aralık - 2018
PztSalçarPerCumCmtPaz
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
KIŞ LASTİĞİ HAKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

KIŞ LASTİĞİ

0 26 November 2012 19:54 de BİZDEN -HABERLER Yazarı yavuz

SORU:   Kış Lastiğinin Yaz lastiğinden farkı nedir?

Yaz lastiklerinin malzemesi 7 °C’ın altındaki sıcaklıklarda sertleştiği için yola tutunması azalmaktadır.Kış lastiklerinin ise, özel profillerinin yanısıra, üretildikleri Silica esaslı malzeme daha yumuşaktır ve 7 °C’ın  altındaki soğuk hava şartlarında kuru asfalt, kar ve buzda tutunmayı artırmaktadır. 

SORU:    Bir lastiğin Kış Lastiği olup olmadığı nasıl anlaşılır?

sKış Lastiği ile ilgili RMA (Rubber Manufacturers Association) ve ASTM şartlarını sağlayan lastikler yukardaki sembolü kullanabilirler.  "Bu sembolü taşıyan lastikler Kış Lastiğidir” diyebiliriz.

 

SORU:  M+S Kış Lastiği nedir?

FREN özelliğinin yanında  ÇEKİŞ  özelliği de artırılmış Kış Lastiği ’dir. RMA (Rubber Manufacturers Association)’un tanımlamasına ve ASTM ’nin test metoduna göre kış şartlarını temsil eden kaygan bir yolda yapılan çekiş kuvveti testinde "referans lastiğin” çekiş kuvvetinden en az  %10 daha fazla  çekiş kuvveti sağlayan lastikler Kış Lastiği sembolünün yanında M+S veya  M S veya M/S işaretleri taşıyabilmektedirler.  Aşağıdaki sembolleri birarada taşıyan lastiklere  M+S Kış Lastiği "  diyebiliriz:

 

  • M+S     s

SORU:  Kar Lastiği var mıdır?

HAYIR!Her ne kadar İngilizce konuşulan ülkelerde, örneğin ABD’de, isim olarak "Snow Tyre” kullanılsa da "Kar Lastiği” diye ayrı bir Lastik sınıfı yoktur.  Kış Lastiği yerine "Kar Lastiği” denilmesi doğru değildir.                            Kış Lastiğine "Kar Lastiği” yakıştırması "sadece kar üzerinde kullanılabilen” veya "kar üzerinde Kar Zinciri kullanılmasını gerektirmeyen” gibi yanlış anlamalara neden olmaktadır.                                                                       Öte yandan bazı, genellikle ucuz, Kış Lastiği markalarının kar üzerindeki sonuçlarının  diğer rakip markalardan daha iyi, fakat kuru ve ıslak yolda belirgin şekilde kötü olması, bu zayıflığı olan lastiklerin "Kar Lastiği”olarak satılması bir "Pazarlama Stratejisi” olarak da değerlendirilebilir.  

 

SORU:   M+S  "Dört  Mevsim Lastiği”  nedir?

"Dört Mevsim Lastiği"  olarak da bilinen M+S lastikleri M = Mud = Çamur        S = Snow = Kar ) Çamur ve Kar üzerinde daha iyi sonuç almak için üretilmiş,ancak bu ek özelliklerinin standardı olmayan lastiklerdir. Bu harfleri taşıyan lastiklerin hangi şartları sağladığı belli değildir. Yolüstü ve Yoldışı şartlarda gitmesi beklenen 4x4 SUV araçların fabrika çıkışı lastikleri genellikle M+S lastikleridir.   

SORU:   M+S  "Dört Mevsim Lastiği”  Kış Lastiği sayılır mı ?

HAYIR!M+S lastikleri  ancak Kış Lastiği  sembolünü taşıyorsa M+S Kış Lastiği olarak değerlendirilebilir. Kış lastiği sembolünü taşımayanM+S lastiklerinin kar üzerinde fren mesafelerinin yaz lastiklerinden daha kısa , ancak kış lastiklerinden daha uzun olduğu saptanmıştır. "Kış Lastiği” sembolünü taşımayan M+S "Dört Mevsim Lastikleri” nin kışın iyi bir Kış Lastiği , yazın  da iyi bir Yaz Lastiği olamıyacağı mutlaka bilinmelidir.

 

SORU:   Kış Lastiği sembolü taşımayan M+S  Lastiği  Kış Lastiği

               sayılmıyorsa, nedenM+S Lastiği  Almanya’da Aralık 2010’da                yapılan son düzenlemede kış şartlarına uygun lastikler arasında               değerlendirilmiştir ?Eski düzenlemeye kıyasla daha doğru bulunmasına karşın, Alman Trafik Güvenliği kuruluşları bu kararı yetersiz bulduklarını açıkladılar. Bu kararın alınmasında M+S lastiğini fabrika çıkışı standart lastik olarak kullanan 4x4 SUV araçların etkili olduğu düşünülmektedir.  

 

SORU:   Kar yağmıyorsa Kış Lastiğine neden ihtiyaç olsun?

              Kar yağınca yaz lastiğine Kar Zinciri takarım. Yanlış mı?

RİSK YÖNETİMİ AÇISINDAN YANLIŞ !Kış Lastiği     Risk Yönetimi , Kar Zinciri  Kriz Yönetimi dir.Ne kadar çok Risk Yönetimi , o kadar az  Kriz Yönetimi.

 

Kış Lastiği , kışın kar yağsın yağmasın düşük sıcaklıklarda aracınyola tutunmasını artırmakta , aşırı buzlanma olmadığı sürece aracın kar üzerinde gitmesine ve durmasına olanak vermektedir.Özellikle kuru yoldan kaygan yollara (Köprü ve Viyadük üstünde buzlanma veya siyah buz vs) ani girişlerde aracı yolda tutabilmektedir. Yani Kış Lastiği riskleri azaltmaktadır. 

Yaz Lastiği ise aynı şartlarda ve özellikle ani zemin değişikliklerinde aracı yolda tutamamaktadır.Kış Lastiğine göre çok daha erken ve sık Kar Zinciri takma ihtiyacı duymakta ,zincir takıldığında yavaş gitmek ve kuru zeminde ise çıkarılmak zorundadır. 

SORU:   Kış lastiğinin sadece çekiş olan tekerleklere takılması yeterli midir?

HAYIR !Kış lastikleri dört tekerleğe de takılmalıdır , çünkü aracın en kısa mesafede durması hareket edebilmesinden  daha önemlidir. İyi bir fren performansı ve kararlılık için 4 tekerlekte de Kış Lastiği şarttır.

 

SORU:    Karayolları Trafik Kanununda Kış Lastiği tanımı var mıdır?

HAYIR !Karayolları Trafik Kanunu’nda "Kış Lastiği” yer almamaktadır, ancak 30.maddede yeralan ; "Araçların, esasları yönetmelikte belirtilen şekilde ve tarzda teknik şartlara uygun durumda bulundurulması zorunludur” cümlesi ilgili Yönetmelikte yeterli bilgi olmadığı için Trafik Polisi ve Trafik Jandarmasına; "kışın bazı kaygan yollarda Kış Lastiği yeterlidir,zincir istenmeyebilir ”şeklinde yorum yapma sorumluluğu yüklemektedir.

 

SORU:   Hangi resmi veya özel araçlar öncelikle Kış Lastiği takmalıdır?

Kışın sıcaklığın 7 °C’ın altında geçtiği yerlerde Ambulans ,İtfaiye, Belediyearaçları, Polis ,Jandarma, Okul servisi, Taksi gibi  görev araçlarına ve tabii ki Şehiriçi- ve Şehirlerarası Yolcu Otobüslerine  kar yağmadan , yollar buz tutmadan , henüz kışın başında iken Kış Lastiği takılmalıdır. 8 Kasım 2012 tarihinde yapılan son düzenlemeye göre bu araçların 1 Aralık - 1 Nisan arası Kış Lastiği takmaları zorunludur.

 

SORU:   Kış Lastiği takılı araçların  Kar Zinciri bulundurmaları gerekli midir?

EVET !  ZORUNLUDUR !Karayolu Trafik Kanunu ve ilgili Karayolu Trafik Yönetmeliği gereğiKarlı ve buzlu yollarda "bir takım Kar Zinciri bulundurulması  zorunludur.Bu zorunluluk Yaz veya Kış Lastiği takmış  tüm araçlar için geçerlidir.  SORU:   Kış Lastiği takılı bir araca Kar Zinciri takılır mı?

               Takılırsa hangi durumlarda takılmalıdır?

TAKILABİLİR!1Trafik yetkililerinin talebi durumunda, Kış Lastiği takılı araçlara ne zaman Kar Zinciri takılması gerektiği Trafik Polisi ve Trafik Jandarmasının yetkisinde olmakla birlikte , zorunluluk olmaksızın bu sorumluluk  öncelikle  sürücülerin üzerindedir. Karlı yollarda Trafik yetkilileri Yaz Lastiği takılı araçlardan Kar Zinciri takmalarını isterken, Kış Lastiği takılı araçlardan bunu istemeyebilirler.  Kış Lastiği takılı olduğu görülmesine karşın , Trafik yetkilileri Kar Zinciri takılmasını isterse , sürücülerin kesinlikle bu karara uymaları gereklidir. 2)  Kış lastiğinin  yetersiz kaldığı karlı veya buzlu yollarda özellikle      yokuş aşağı inişlerde aşağıdaki deneme yapıldığında sonuç      olumsuzsa;          -  aracın hızı ve vitesi o şekilde seçilmelidir ki, gaz pedalı             bırakıldığında  araç blokajsız yavaşlamalı, gaza basıldığında             patinajsız hızlanmalıdır.   3)  Araç hızı düşürülmesine karşın aşağıdaki durumlar devam      ediyorsa;

 

  • Fren sırasında ABS’nin ,
  • Gaza basıldığında ASR’nin ve
  • Dönemeçlerde  ESP’in kendiliğinden
                çok sık devreye girmesi                sınır değerlere de çok sık ulaşıldığı anlamına gelir.                                                                                                                                      

Tehlikeli durum oluşmadan araç üreticisinin tanımladığı tekerleklere      Kar Zinciri takılmalıdır.

SORU:  Trafik Denetimi sırasında araçta Kış Lastiği takılı olduğunun 

              daha kolay  anlaşılması için ne yapılabilir?

Kolay teşhis için Kış Lastiği sembolü çıkmaz beyaz kalem ile boyanabilir.

 

s               s                s


Son Güncelleme: 26 November 2012 20:31
  • Ziayret: 892
  • (Geçerli Rating 0.0/5 Yıldız) Toplam Oy: 0
  • 0 0

Henüz bir yorum yok...

Bir yorum bırakın