Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/taksi/public_html/lib/class_db.php on line 88

Notice: Undefined property: Database::$query_show in /home/taksi/public_html/lib/class_db.php on line 113
taksidolmus.net | ANA SAYFA
Buradasınız: Ana Sayfa › Ana-Sayfa
 • klasik car 1959 İMPALA

   

 • klasik car 1957 Chevrolet

   

 • klasik car 1950 VOLVO

   

 • klasik car 1948 DESETO

   

 • klasik car 1950 VOLVO

   

 • klasik car 1959 İMPALA

AYNI YÖNE GİDEN DÖRT KİŞİ İLE BAŞLADI HERŞEY..

Aynı yöne giden dört kişinin bir otomobile binmesiyle başlamış dolmuşçuluk.
1930'lu yıllarda dolmuşla ilk tanışan İstanbul'dan Türkiye geneline yayılmış.Geçmişi 70 yıla dayanan bu Türk buluşu, zamanımızda da devam ediyor ama, eski kahramanlar yok artık!

Desoto, Playmouth, Dodge, Chevrolet, Buick marka otomobillerden seçilen dolmuşlar son yıllarda önce sarardılar sonra hepsi birer ikişer yok oldular. Otobüsün, tramvayın, minibüsün, metronun, taksinin hepsinin ayrı müşterisi olduğu gibi dolmuşun da ayrı bir müşteri kitlesi vardı. En önemlisi taksi, dolmuş plakasının zor bulunduğu değerli, hatta ve hatta bir yatırım şekli olduğu yıllarda dolmuşçuluk, iyi kazandıran meslekler arasında gösterilirdi. Hep aynı hat üzerinde çalışan dolmuşların aynı saatlerde servis gibi yolcuları vardı. Kadıköy-Üsküdar, Taksim-Bebek, Eminönü-Eyüp, Sirkeci-Taksim, Şişli-Pangaltı, Karaköy-Aksaray ve daha niceleri yolları ezberlercesine iki durak arasında günde bilmem kaç defa gider ve gelirlerdi.
Saçları kalındı, ağır araçlardı, günümüz otomobillerinden o saçlarla iki üç otomobile kaporta çıkabilirdi. Amortisörleri, makasları sertti, renkleri genelde koyu, bazılarının nikelajları parıl parıl parlardı. Duruşları yorgun, olgun, ciddi, ağır başlı görünüşleri yaşlı mı yaşlıydı. Durakta beklerken veya yol alırken onları görenler şehirler arası yolculuktan geliyor sanabilirdi.
Yeni yetme otomobiller yanlarından geçerken baba oğul ilişkisi gibi algılanırdı. Ne kışlar görmüş, geçirmiş, dayanıklı, fotojenik, alımlıydılar. İçine binenler kendilerini güvende hissederlerdi. Pencereleri küçük birazda kasvetli, koltukları zoraki sıkışmadan rahatsız gibi olsa da kendilerine has otomobil kokusuna sahipti. Bu kokunun bile nostaljik değeri olduğu günümüzde, o yıllarda otomobiller, dolmuşlar "otomobil" gibi kokarlardı! Bu kokunun içinde biraz benzin, biraz deri, birazda yıllanmışlığın sindiği hafif motor yağı karışımı kokteyl kokusu vardı. Bu kokuyu araca binen içine farkında olmadan çeker ama rahatsız da olmazdı, dahası özlenir cinsten bir kokuydu.
Bu tip dolmuşların motor sesleri de farklıydı, piston sesleri pirinç tanesi gibi vuruşlar, teker teker duyulur, motorlar saat gibi çalıştığını belli eder bir ses çıkarırdı, bu sesler yokuşta oflaya poflaya vites düşmelerine neden olsa da, dolu dolu dolmuşları iyi tanıyan sürücüler, gaz pedalına fazla yüklenmezlerdi.
 Hızlı olmasa da güçlüydüler. Üsküdar'dan Çiçekçi, Duvardibi yokuşunu çıkar veya Sirkeci den gelip Dolmabahçe cami önü, Mithatpaşa stadı (Bugünkü BJK İnönü Stadı) yanından Taksime yönelir, aksamadan çıkarlardı.
 Sürücüleri ya saçları ağırmış İstanbul efendisi, yada onların otomobilden genç çocuklarıydı.

HARBİYE - BEŞİKTAŞ

    1980 li yıllarda dolmuş

Who Are We?

1980 li yıllar, önde   hareket etmek için bekleyen 1949 dodge(orjinaldir kesip uzatma değil) arkasındaki de  benim emektar 1950 volvo.Harbiye dersane sokakta sıramızı beklerken.

İSTANBULUN DOLMUŞLARI

Özellikleri

1980 li  yılları gösteren bu karede de durağımızdaki   dodge ve volvo olduhalde karşıdan da ,şişliden dolup eminönüne gitmekte olan 1948 desoto gözükmekte

 EMİNÖNÜ  DURAKLARI

Kolay site

Eminönünde  Caminin  hemen yanı başında bulunurdu, çeşitli semtlere  dağılmak için yolcu beklelerdi.

 

   

HARBİYE DURAĞIMIZ

Who Are We?

Harbiye dershane   sokaktaki durağımız İstanbul un en güzel duraklarındandır . Hele durağın başındaki çınar ağacı elimizde büyüdü.

    YENİ DURAĞIMIZ AÇILDI 

Araçlarımız Beşiktaş iskelesi yanındaki duraktan hareket ederek, güzergahımızdaki, Ortaköy, Kuruçeşme, Arnavutköy, Bebek, Etiler yokuşu ve son olarak dünya göz hastanesi ve  metro istasyonuna ulaşmaktadır.

Saat 00;08 de başlayan seferlerimiz 10 dakika ara ile saat 24;00 de kadar sürmektedir Hafta sonları   talebe göre daha da geç saatlere ulaşmaktadır

Beşiktaş , Etiler metro arası 3,00 liradır.                                EFSANE DURAK GERİ DÖNDÜ

          YIL 1968 BEBEK'TEKİ BEŞİKTAŞ DURAĞI
                    araç 1952 volvo      
camdaki tabelaya dikkatinizi çekerim 

 

 
sarı dolmuş, taksidolmuş, bebekliler derneği ,bebek ,etiler, yeni dolmuş durağı

GÜZERGAH

HARBİYE-MAÇKA-DOLMABAHÇE-BEŞİKTAŞ
BEŞİKTAŞ-MAÇKA-TEŞVİKİYE-NİŞANTAŞI-HARBİYE

İletişim Bilgilerimiz

 • Email:  taksidolmusnet@hotmail.com       
 • Adres:  Valikonağı caddesi dersane sokak HARBİYE/ŞİŞLİ/İSTANBUL
 • Not :    Her iki durağımızda bulunan görevli arkadaşlar,gün içinde size yardımcı olacaklardır.

En Son Twittler

Loading